19 Mayıs Mah. Bayar Cad. No:23 Kozyatağı 0 (541) 557 22 63 Sabah : 09:00 - Akşam: 19:00

Ayak Bakımı

Ayak bakımı genellikle havalar ısındığında yapılmaya başlansa da aslında kış aylarında da düzenli olarak yapılmalıdır. Sağlıklı ve daha güzel bir görünüm için ayak bakımını ihmal etmemeliyiz.

Sateen.com Editörleri olarak evde ayak bakımı yapabileceğiniz önerileri sizler için bir araya getirdik.

Ayak Bakımı

Ayakkabıları Havalandırmak:

Özellikle tüm gün ayakkabı içinde duran ayaklar, gün boyu hava alamaz ve istenmeyen kokular oluşturabilir. Bu yüzden ayakkabılarımızı iki gün üst üste giymemeli ve ayakkabılarımızı havalandırmalıyız. Bu sayede ayaklarımız daha sağlıklı olurken, ayakkabılarımızın da kullanım ömrü uzar.


Ayak Banyosu: 

Düzenli olarak ayak banyosu yapabilirsiniz. Ayak banyosu, ayaklarınızı derinlemesine temizlerken, dinlenmenizi ve rahatlamamızı sağlayacak. Haftada bir kere düzenli olarak yapabileceğiniz ayak banyosu size kendinizi çok daha iyi hissettirecek.

Ayak banyosunda size yardımcı olan ürünleri, kozmetik mağazalarında kolaylıkla bulabilirsiniz. Ayaklarınızın içine rahatça sığacağı sadece ayaklarınız için kullanacağınız bir leğen size yeterli olacaktır. Ancak daha özel bir bakım istiyorsanız, ayak banyosu havuzlarının ayak masaj özelliği kendinizi daha iyi hissetmenize yeter de artar. Banyo tuzu, deniz tuzu, sirke, karbonat ya da ayağınız için kullanabileceğiniz naneli bir duj jeli ile ılık suda ayaklarınızı 15-20 dakika bekletebilirsiniz.

Ayak banyosu ile kendinizi arınmış ve çok daha canlı hissedeceksiniz. Şimdi sırada ayak peelingi var.

Ayak Peelingi: 

Ayaklarınız güzelce nemlendiği için, artık peeling yaparak ölü derilerden kurtulabilirsiniz. Ayak peelingi yapabilmek için, kozmetik marketlerde satılan peelingleri tercih edebilir ya da evde kendi kendinize peeling hazırlayabilirsiniz. İnce granürlü bir peeling istiyorsanız, hindistan cevizi yağı ile Türk Kahvesini tercih edebilir daha iri granüllü bir keseleme istiyorsanız da yine hindistan cevizi yağı ile esmer şeker ya da beyaz toz şeker tercih edebilirsiniz. Nazikçe ayaklarınızı ovalayarak ölü derilerden kurtulabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı bulamazsanız da zeytinyağı tercih edebilirsiniz.

Şimdi sıra ponzalamada:

Ponzalama:

Peeling işleminden sonra topuklarınızda hala sertlik ve çatlak varsa, dairesel ve nazik hareketlerle ponza taşı yardımıyla ayaklarınızı ponzalayabilirsiniz.

Tırnak Bakımı ve Oje:

Tırnak etlerinizden kurtulmak için öncelikle tırnak ve çevresini yumuşatmanız gerekiyor. Bu işlemi yapabilmek için, zeytinyağı ya da vazelin tercih edebilirsiniz. 5-10 dakika beklettikten sonra da, ittirme ya da tırnak pensesi yardımıyla uzayan tırnak etlerinizden kurtulabilirsiniz. Sonrasında tırnak yapınıza uygun bir şekilde tırnaklarınızı kesmelisiniz. Tırnak makası kullanmıyorsanız törpü yardımıyla da tırnaklarınızı kısaltabilirsiniz. Sonrasında tırnaklarınızın üzerindeki yağı arındırarak ojelerinizi sürebilirsiniz. Eğer ayaklarınızda nasır problemi varsa, ayak bakım rutininize eczanelerden sahip olabileceğiniz nasır ürünlerini de eklemelisiniz.

Nemlendirici:

Ayak bakımımızın sonuna geldik. Ayaklarınızın nem ihtiyacına uygun bir ayak kremi ile ayaklarınızı nemlendirmelisiniz. Eğer topuklarınız çok sert ya da çatlak ise, gece yatmadan önce yoğun nemlendiricili bir krem tercih edip uyku çorabıyla uyumalısınız. Bu bakım ile ayaklarınızın yumuşacık olduğunu iki-üç denemede hissedeceksiniz.