19 Mayıs Mah. Bayar Cad. No:23 Kozyatağı 0 (541) 557 22 63 Sabah : 09:00 - Akşam: 19:00

Ayaklarımız ve Deri Problemleri

Ayaklarımız vücudumuzun en altında bulunan ve diğer bölgelerimize oranla daha az özen gösterilen uzuvlardır. Bir çok insan ayak bakiminı göz ardı eder ve bunun sonucunda da istenmeyen cilt problemleriyle boğuşmak zorunda kalır. Ayaklarımız ellerimizden, dişlerimizden veya iç organlarımızdan daha dayanıklı olabilirler ama onlardan daha çok darbeye maruz kalır, dış yüzeyle sürekli sürtünme halinde olduklarından bir çok hastalığa da diğer uzuvlara göre daha açık durumdadır. Sonuç olarak ayaklar düzenli olarak kontrol edilmeli ve ayak sağlığına özen gösterilmelidir. Peki ayaklarımıza gerekli özeni göstermezsek ne gibi cilt problemleri ile karşılaşabiliriz ?

MANTAR ENFEKSİYONU VE TIRNAK MANTARI

Ayaklarda en sık görülen rahatsızlıklardan biri mantardır. Bir çok bulaşma yolu olan mantar enfeksiyonu genellikle ayaklara gerekli hijyenik özenin gösterilmemesi sonucunda yaşanır ve inatçı bir deri problemi olduğu için erken teşhis, bakımnin kolay olmasını sağlar. Mantar enfeksiyonunun tırnağa sıçraması sonucunda yaşanan rahatsızlık ise tırnak mantarıdır. Tırnak mantarı tırnakta sertlik, tırnak kalınlaşması, tırnağın renginin değişmesi ve tırnak batığı olarak kendini gösterebilir.Tırnak mantarı bakimi için uygulanan yöntemleri ve korunma yolları için tırnak mantarı hakkındaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

SİĞİL TEDAVİSİ

Yine ayaklarımızda görülen bir diğer bakteriyel hastalık olan siğiller vücuda kesikler,yaralar veya çatlaklardan bulaşan oluşumlardır. Siğiller genelde ayaklarımızın en çok baskı alan bölgelerinde oluşurlar. Ayak tabanında yaygın olarak görülen siğiller çoğu durumda ağrılı olurlar ve hastaya büyük engel teşkil ederler. Siğil virüsleri ortak kullanım alanı olan duşlar, havuzlar, sauna veya hamam gibi sıcak ve nemli ortamlardan bulaşabilir. Siğillerle mücadelede en büyük kurallardan biri hijyen ve periyodik ayak bakimidır.

SERT NASIRLAR

Cildin aşırı sürtünmeye ve basınca maruz kalması halinde kendini korumak adına oluşturduğu sert ve ağrılı yapılara nasır denir. Vücudun sürekli basınca maruz kaldığı yegane yerlerden olan ayaklarda sık sık nasır görülmesinin nedeni de budur. Nasır ayak tabanında olabileceği gibi, topukta veya parmak aralarında da olabilir. Nasıra yol açan nedenlerin başında yanlış ayakkabı seçimi gelmektedir. Uzun süre ayakta durulması, ayaklarımızı sıkan ayakkabılar, ayakların devamlı sürtünme halinde olması nasır oluşumunu hızlandırarak acıya sebebiyet verir. Nasırlar bakım edilmediği taktirde giderek sertleşir ve yürümeyi engelleyecek boyutlara ulaşırlar. Nasır bakimi başlığını inceleyerek nasır oluşumunu nasıl bakım ettiğimizi ve nasıra karşı alabileceğiniz önlemleri öğrenebilirsiniz.

TOPUK ÇATLAKLARI

Topuk çatlakları ayaklarımızda nemin ortadan kalkması ve aşırı kuruluk oluşması durumlarında ortaya çıkan yarıklardır. Bazı durumlarda ağrılı da olabilirler. Üstelik topuktaki çatlakların artması hoş bir görünüm yaratmaz. Bu tip çatlaklar genel olarak ileriki yaştaki hastalarda görülebildiği gibi kişinin işine ve bağlı bulunduğu ortama göre oluşur ve değişkenlik gösterebilir.Topuk çatlaklarına sahip kişilerde yarıklara yerleşen mikroplar sayesinde diğer cilt ve ayak hastalıklarına yakalanma riski daha yüksektir. Topuk çatlakları ve topuk çatlakları bakimi için uygulanan bakım üzerine ayrıntılı bilgiyi burada bulabilirsiniz.