19 Mayıs Mah. Bayar Cad. No:23 Kozyatağı 0 (541) 557 22 63 Sabah : 09:00 - Akşam: 19:00

Ayak Mantarı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Ayak mantarı oldukça sık rastlanılan bir hastalıktır. Özellikle ayak parmak aralarında ve ayak tabanında görülen kaşıntı, soyulma ile seyreden kendi kendine geçmeyen bir hastalıktır. Ancak belli kurallara uyulduğu zaman tedavisi kolaydır.

Ayak mantarı tedavisinde karşılaşılan en önemli sıkıntı, hastaların yanlış yönlendirilmesidir. Marketlerden, aktarlar alınan hatta eczanelerde bile satılan bazı ürünler, “doğal”, “bitkisel” ibareleri ile mantarı tedavi ettiği öne sürülmektedir. Bazen bu ürünler kaşıntıyı giderme gibi geçici çözüm yaratmakla birlikte uzun vadede geçmeyen mantar enfeksiyonunun yayılması sonuçlanmaktadır. Hiçbir zaman da düzgün tıbbi bir tedavi yapılmadığı için mantar enfeksiyonunun çözümsüz olduğu kanısına varmasına ve mantar enfeksiyonunun kabullenilmesi ve onla birlikte yaşanılması ile sonuçlanmaktadır.

Tedavi edilmeyen ayaktaki mantar enfeksiyonları sonucu deri bütünlüğü bozulacağından üzerine eklenecek ikincil enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Yine ayakta başlayan mantar enfeksiyonlarının önemli bir yayılım alanı da tırnaklara sıçramasıdır. Tırnakta kalınlaşma, renk değişikliği, distrofi, tırnak batmaları gibi şikayetlere neden olmaktadır. Tırnak mantarı ise oldukça inatçı bir hastalıktır, tedavisi uzun, zahmetli ve masraflıdır. Tırnak mantarına da zamanında müdahale edilmez ise çok ağrılı bir durum olan tırnak batması oluşabilmektedir.

Mantar hastalıkları ile ne kadar erken mücadele edilirse çözüm o oranda kolay olmaktadır..